Dává vám to smysl?

Publikováno Led 13, 2015
Dává vám to smysl?

O tom, jakou roli hraje naše zaměstnání v životě, se přesvědčujeme každý den. „Povězte nám něco o sobě, prosím.“ „Jistě, jmenuji se … a už 15 let pracuju jako … “. Málo kdy se na tak obecnou otázku dozvíme o člověku něco jiného, než jeho profesi, třeba že je vášnivým včelařem, zbožňuje mrkev nebo že je potomek maďarské šlechty. Západní společnost se převážně identifikuje se svou prací. Nejsme to, co jíme, ale to, co děláme.

Je pro nás důležité, abychom byli v práci spokojeni. Mnohokrát jsme v životě slyšeli, že máme dělat to, co milujeme, a milovat to, co děláme. Šťastní ti, kteří to tak bez výjimky mají. Většině z nás ale vyvstane někde vzadu v hlavě myšlenka, že takhle jednoduché to být nemůže. Zdaleka ne všichni takový luxus každodenně zažívají. A i ti, kteří se tím pyšní, jsou občas na pochybách. Co nám chybí k tomu úplnému přesvědčení?

Jak jste spokojeni v práci?

Nejprve trochu jinou otázku: co odlišuje ty, kteří milují svou práci, od těch, kteří ji vykonávají pouze pro odměnu? Zajímavou perspektivu nabízí výzkum profesorky na Yale univerzitě, Amy Wrzesniewski. Zkoumala pracovní postoje a motivaci u pracovníků úklidu v univerzitní nemocnici a objevila mezi nimi dva zcela odlišné přístupy. Jedni z nich považovali svou práci za ne příliš uspokojující, nekvalifikovanou a dělali pouze to, co jim popis pracovního místa ukládal. Druhá skupina naopak nacházela ve své práci uspokojení, považovali ji za velmi odbornou a na otázky ohledně pracovní náplně odpovídali úplně jinak.  V čem tedy tkví rozdíl mezi přístupy?

Podívejte se na vystoupení Amy Wrzesniewski na konferenci re:Work od Googlu, která se věnovala měnící se povaze práce:

Z jejího výzkumu vyplynula existence fenoménu utváření práce (v originále job crafting). Zaměstnanci obohacují práci o činnosti, které považují za důležité, bez toho, aby jim byly přikazovány. Nejsou pouze uklízeči/uklízečkami, ale léčiteli a pečovateli. Pomáhají pacientům se uzdravit. Práce je pro ně naplňující, vnáší do ní sebe sama a vidí v ní smysl.

Smysluplnost jako element wellbeing

Smysluplnost a její vnímání je klíčové pro naši spokojenost v životě, přitom zpráva z výzkumu Gallup přináší o poněkud chmurné statistiky. Smysluplnost je jako element nejméně naplněná (vedle oblasti vztahů, financí, zdraví a společenství) a více než ¾  lidí v tomto elementu strádají, tedy nejsou spokojeni, nevidí smysl a nejsou motivovaní dosahovat svých cílů. Celá zpráva: World Faces Shortage in Purpose Well-Being.

Přitom smysluplnost není něčím, co by bylo inherentně přítomno v samotné činnosti, ale vzniká v lidské mysli a zcela tak závisí na člověku. My sami jsme tedy architekty smysluplnosti a rozhodujeme o tom, co v našem životě je a není smysluplná činnost. Samozřejmě nám k tomu pomáhá řada dalších poradních hlasů našich kolegů, známých i přátel, ale o konečné smysluplnosti rozhodujeme my, tedy nejen náš rozum, ale i naše intuice.

Co tedy můžeme udělat pro to, abychom smysluplnost vnímali, byli v této oblasti spokojení a vylepšili si tak i další oblasti wellbeingu? Pokud čekáte, že se smysluplnost sama zázračně objeví, možná bude zajímavé k ní spíše vykročit.

O tom, jak ze smysluplnosti mohou profitovat celé organizace, hovoří Peter Choueiri, prezident Healthways International, která spolupracuje na výzkumu wellbeingu:

„It is important for any stakeholder who is interested in improving the health of their population including governments, community leaders, employers, insurers and other international organizations to understand the impact that purpose well-being has on overall well-being. Our research shows that purpose well-being has a high correlation with social, financial, community, and physical well-being. In other words, investments in purpose well-being improvement will likely also lift the other elements of well-being resulting in lower medical costs and an improvement in productivity across whole populations.“ [1]

Christine Carter říká, že nalezení smyslu a cíle je klíčové pro to, abychom dobře žili svůj život. Je to obtížný a často celoživotní úkol, ale ve finále je to to nejlepší měřítko dobře prožitého života:

„Ano, meditujte, dělejte ty činnosti, které vás zcela pohltí (zažíváte flow), choďte na kávu s přáteli, sportujte a věnujte se všem těm dalším aktivitám, které mají pozitivně ovlivňovat náš život, ale dělejte to s vědomím smysluplnosti, a budou vám přinášet víc, než pouze dobrý pocit. A to je rozdíl, mezi příjemným a opravdu šťastným životem.“ [2]

Pojďte společně s námi prozkoumat nejen smysluplnost v životě, ale i další elementy wellbeing na setkání Prothea Laboratoře:    Praha – Smíchov, 21. 1. 2015 od 17:00. Zajímá vás víc?

 

Zdroje:

[1] Melanie Standish and Dan Witters: World Faces Shortage in Purpose Well-Being

[2] Patty Onderko: The Science of Being Happy

[3] Shawn Anchor: It’s Your ‚Calling‘ Calling. Are You Free?

 

Sdílejte:Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+

Váš komentář:

You must be logged in to post a comment.